Έχεις δίκιο...
«Είτε σκεφτείς ότι μπορείς, είτε σκεφτείς ότι δεν μπορείς --έχεις δίκιο.»
Χένρι Φορντ
Γράφτηκε στις .
«Είτε σκεφτείς ότι μπορείς, είτε σκεφτείς ότι δεν μπορείς --έχεις δίκιο.»
Χένρι Φορντ
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη
«Τα πάντα είναι είτε μια ευκαιρία για να αναπτυχθείς, είτε ένα εμπόδιο για να σε εμποδίσει από το να αναπτυχθείς. Εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις»- Wane W. Dyer
Και εδώ είναι μια ιστορία από την Ελληνική μυθολογία που πάει «γάντι» με την πιο πάνω σοφή φράση.
Ο Ηρακλής και ο Αμαξάς»- Αίσωπος
Ένας αγρότης οδηγούσε την άμαξά του σε έναν λασπωμένο αγροτικό δρόμο μετά από μια δυνατή βροχή. Τα άλογα με το ζόρι μπορούσαν να τραβήξουν τα φορτίο μέσα από τις βαθιές λάσπες, και κάποια στιγμή αναγκάστηκαν να σταματήσουν, όταν ο ένας τροχός βούλιαξε μέχρι τον άξονα.
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη
Όταν πέφτεις, βρες την δύναμη να σηκωθείς.
Όσο προσεκτικός και να είσαι, θα βρεθούν στιγμές που θα σε ρίξουν στο καναβάτσο. Που θα φας τα μούτρα σου και θα γονατίσεις. Έτσι είναι ζωή.
Το σημαντικό είναι να μην μείνεις κάτω. Να μην το πάρεις κατάκαρδα και προσωπικά. Να το αποδεχτείς, να το δεις σαν μάθημα, να πάρεις το δίδαγμα και να επανέλθεις δριμύτερος. Τα πάντα εξαρτώνται από το πώς θα το δεις και από το πώς θα αντιδράσεις. Προσωπικά θέλω να βλέπω τα παθήματα ως μαθήματα. Δεν θα υποστηρίξω ότι χαίρομαι και ότι το γλεντάω όταν πίνω το ποτήρι της ήττας, της απώλειας και της απογοήτευσης. Άλλωστε, θα ήταν περίεργο και παράδοξο. Όμως έχω προετοιμαστεί ψυχολογικά για τέτοιες περιπτώσεις, που ξέρω ότι θα συμβούν, και προσπαθώ να τις χειρίζομαι όσο πιο ανώδυνα και εποικοδομητικά γίνεται. Το σλόγκαν μου είναι «Ή κερδίζεις, ή μαθαίνεις». Έχω βγάλει από την εξίσωση την λέξη/ έννοια «χάνεις».
Written on
Πώς να ξεπερνάς τους φόβους σου.
Συνήθως ξεπερνάμε κάποιον φόβο μας όταν γνωρίζουμε με ακρίβεια τι είναι και πώς τον αποκτήσαμε.
Ο φόβος είναι μια χημική αντίδραση που συμβαίνει στο σώμα μας και έχει πρωτίστως ως στόχο την προστασία μας. Συνεπώς ο φόβος έχει και τα καλά του.
Φέτος, είχα την ευκαιρία και την τιμή να εκπροσωπήσω τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ρητορικής. Κάτι που θα γινόταν για πρώτη φορά, μιας και η χώρα μας, μέχρι το περασμένο καλοκαίρι, δεν είχε τη δυνατότητα να διαγωνίζεται σε διεθνείς αγώνες των Τ.Μ.Ιnternationals.
Η μεγαλύτερή μου χαρά, ως SucceesMentor & Top Performance Trainer, είναι να βλέπω τους "μαθητές" μου , να βελτιώνονται και να φτάνουν ψηλότερα μέσα από την συνεργασία μας.
O Γιάννης Αραχωβίτης με τον κ. Dave Wondra, PCC, USA,Chairman ICF Global Board