Εάν νιώθεις κολλημένος
Εάν νιώθεις κολλημένος,
το πιθανότερο είναι
ότι ο φόβος έχει θολώσει το μυαλό σου.
Κοίταξες και από τις δύο πλευρές του δρόμου.
Ώρα να τον διασχίσεις.
Είναι καθαρός από αυτοκίνητα,
το μόνο εμπόδιο είναι το μυαλό σου..
Γράφτηκε στις .
Εάν νιώθεις κολλημένος,
το πιθανότερο είναι
ότι ο φόβος έχει θολώσει το μυαλό σου.
Κοίταξες και από τις δύο πλευρές του δρόμου.
Ώρα να τον διασχίσεις.
Είναι καθαρός από αυτοκίνητα,
το μόνο εμπόδιο είναι το μυαλό σου..
Written on
Certified Life, Career and Leadership
Όλοι οι άνθρωποι σε συγκεκριμένες στιγμές της ζωής τους έρχονται αντιμέτωποι με την αναβλητικότητα. Μάλιστα αυτό δεν είναι ένα φαινόμενο των καιρών αλλά υφίσταται εδώ και αιώνες και είναι συνυφασμένο με την ανθρώπινη ύπαρξη. Στη χώρα μας υπάρχει και μια λαϊκή ρήση που παροτρύνει την αναβλητικότητα με το γνωστό: «άστο κι αύριο μέρα είναι»!
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη
«Αν αποτύχεις να σχεδιάσεις, σχεδιάζεις να αποτύχεις» - Βενιαμίν Φραγκλίνος
Η τύχη μπορεί να βοηθά τους τολμηρούς αλλά ο σχεδιασμός βοηθάει τους πάντες. Όταν ένα καράβι βγαίνει στα ανοικτά χωρίς να ξέρει που θέλει να πάει (προορισμός), πως θα φτάσει (σχέδιο πορείας) και πότε (ώρα άφιξης) γίνεται αμέσως αντιληπτό ότι το όλο εγχείρημα είναι άνευ ουσίας, αποτελέσματος και με ελάχιστες προοπτικές για κάτι αξιόλογο.
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη
Η ευρηματικότητα και η δημιουργικότητα είναι από τα κύρια χαρακτηριστικά των πετυχημένων ανθρώπων.
Μερικές φορές η ευελιξία στην σκέψη, στην προσέγγιση ενός προβλήματος είναι ο καταλύτης που δίνει το προβάδισμα σε αυτούς που ξέρουν και σκέπτονται με διαφορετικούς από τους συνηθισμένους τρόπους.
Φέτος, είχα την ευκαιρία και την τιμή να εκπροσωπήσω τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ρητορικής. Κάτι που θα γινόταν για πρώτη φορά, μιας και η χώρα μας, μέχρι το περασμένο καλοκαίρι, δεν είχε τη δυνατότητα να διαγωνίζεται σε διεθνείς αγώνες των Τ.Μ.Ιnternationals.
Η μεγαλύτερή μου χαρά, ως SucceesMentor & Top Performance Trainer, είναι να βλέπω τους "μαθητές" μου , να βελτιώνονται και να φτάνουν ψηλότερα μέσα από την συνεργασία μας.
O Γιάννης Αραχωβίτης με τον κ. Dave Wondra, PCC, USA,Chairman ICF Global Board