Γράφτηκε στις .
Written on
Καλώς ήρθατε στο μαγικό κόσμο της θετικής σκέψης.. Ένα κόσμο γεμάτο μικρά και μεγάλα θαύματα, όπου εμείς οι ίδιοι κατορθώνουμε να τα φέρουμε στη ζωή μας και να την αλλάξουμε ριζικά!!!
Μπορεί σε κάποιους να ακούγεται όλο αυτό ουτοπικό, παρατραβηγμένο και οτιδήποτε άλλο, όμως είναι γεγονός!! Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να ζήσει οτιδήποτε επιθυμεί και λαχταρά, χωρίς ιδιαίτερο κόπο, αλλά με τρόπο.. Και ο τρόπος αυτός δεν είναι άλλος από τις δηλώσεις του!!!
Δήλωση πολύ απλά είναι οτιδήποτε λέμε ή σκεφτόμαστε. Κάθε σκέψη, κάθε δήλωση δημιουργεί και τις αντίστοιχες εμπειρίες!! Δυστυχώς όμως στην πλειοψηφία τους οι σκέψεις που κάνουμε είναι αρνητικές, γι’ αυτό και ο περισσότερος κόσμος βιώνει άσχημες και οδυνηρές καταστάσεις στη ζωή του!!
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη
«Αν αποτύχεις να σχεδιάσεις, σχεδιάζεις να αποτύχεις» - Βενιαμίν Φραγκλίνος
Η τύχη μπορεί να βοηθά τους τολμηρούς αλλά ο σχεδιασμός βοηθάει τους πάντες. Όταν ένα καράβι βγαίνει στα ανοικτά χωρίς να ξέρει που θέλει να πάει (προορισμός), πως θα φτάσει (σχέδιο πορείας) και πότε (ώρα άφιξης) γίνεται αμέσως αντιληπτό ότι το όλο εγχείρημα είναι άνευ ουσίας, αποτελέσματος και με ελάχιστες προοπτικές για κάτι αξιόλογο.
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη (SuccessMentor)
Είναι οι πράξεις σου σύμφωνες με το άτομο που θέλεις να γίνεις; Οι πράξεις σου είναι που θα κάνουν τα όνειρά σου πραγματικότητα.
Θέλεις να γίνεις οικονομικά ανεξάρτητος; Τότε να συμπεριφέρεσαι ανάλογα. Το να το επιθυμείς δεν φτάνει. Το να παραπονιέσαι δεν θα βοηθήσει. Οι πράξεις σου είναι που το κάνουν, που σε φέρουν στο στόχο σου. Κάθε στιγμή της μέρας διαμορφώνεις τη ζωή σου μέσω των πράξεών σου.
Φέτος, είχα την ευκαιρία και την τιμή να εκπροσωπήσω τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ρητορικής. Κάτι που θα γινόταν για πρώτη φορά, μιας και η χώρα μας, μέχρι το περασμένο καλοκαίρι, δεν είχε τη δυνατότητα να διαγωνίζεται σε διεθνείς αγώνες των Τ.Μ.Ιnternationals.
Η μεγαλύτερή μου χαρά, ως SucceesMentor & Top Performance Trainer, είναι να βλέπω τους "μαθητές" μου , να βελτιώνονται και να φτάνουν ψηλότερα μέσα από την συνεργασία μας.
O Γιάννης Αραχωβίτης με τον κ. Dave Wondra, PCC, USA,Chairman ICF Global Board