Aυτογκόλ
Καμιά φορά, ακόμα και όταν σκίζεσαι για να πετύχεις κάτι, βάζεις δυστυχώς αυτογκόλ (αυτοκαλάθι) στον εαυτό σου.
Το σημαντικό είναι να μη σε πάρει κάτω..Χαμογέλα και στη συνέχεια προσπάθησε να βρεις το σωστό στόχο.
Γράφτηκε στις .
Καμιά φορά, ακόμα και όταν σκίζεσαι για να πετύχεις κάτι, βάζεις δυστυχώς αυτογκόλ (αυτοκαλάθι) στον εαυτό σου.
Το σημαντικό είναι να μη σε πάρει κάτω..Χαμογέλα και στη συνέχεια προσπάθησε να βρεις το σωστό στόχο.
Written on
Ένας λαγός, ένα πουλί, ένα ψάρι, ένας σκίουρος, μια πάπια και διάφορα άλλα ζώα αποφάσισαν ν’ ανοίξουν ένα σχολείο.
Κάθισαν όλοι κάτω να οργανώσουν το πρόγραμμα.
Ο λαγός επέμεινε ότι στο πρόγραμμα έπρεπε να συμπεριληφθεί το τρέξιμο.
Το πουλί επέμεινε για το πέταγμα.
Το ψάρι επέμεινε για το κολύμπι.
Ο σκίουρος επέμεινε για το κάθετο σκαρφάλωμα στα δέντρα.
Κι όλα τα άλλα ζώα ήθελαν να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα η ειδικότητά τους, κι έτσι έβαλαν τα πάντα και μετά έκαναν το ανεπανόρθωτο σφάλμα να επιμείνουν να παρακολουθήσουν όλα τα ζώα όλα τα μαθήματα.
Written on
του Γιάννη Αραχωβίτη
Όλοι μας επιθυμούμε το καλύτερο για τον εαυτό μας. Πόσοι όμως είμαστε πρόθυμοι να εργαστούμε συστηματικά και μακροχρόνια για να δημιουργήσουμε τη ζωή που θέλουμε; Πόσοι είμαστε προετοιμασμένοι να ιδρώσουμε, να παλέψουμε και να ξεπεράσουμε τα εμπόδια και τις προκλήσεις ώστε να ανταμειφτούμε με ανοιξιάτικες μέρες;
Written on
Σήμερα, ανήμερα το Πάσχα, πήρα τα σκυλί μου και πήγα μια βόλτα στην παραλία.
Ήταν απόγευμα, ο ήλιος έγερνε προς τη δύση, το κύμα χάιδευε τα γυμνά πόδια μου, και από διάφορες γειτονιές ακούγονταν γέλια και τραγούδια και κάπου κάπου έσκαγε και κάνα πυροτέχνημα.
Φέτος, είχα την ευκαιρία και την τιμή να εκπροσωπήσω τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ρητορικής. Κάτι που θα γινόταν για πρώτη φορά, μιας και η χώρα μας, μέχρι το περασμένο καλοκαίρι, δεν είχε τη δυνατότητα να διαγωνίζεται σε διεθνείς αγώνες των Τ.Μ.Ιnternationals.
Η μεγαλύτερή μου χαρά, ως SucceesMentor & Top Performance Trainer, είναι να βλέπω τους "μαθητές" μου , να βελτιώνονται και να φτάνουν ψηλότερα μέσα από την συνεργασία μας.
O Γιάννης Αραχωβίτης με τον κ. Dave Wondra, PCC, USA,Chairman ICF Global Board