Ηχητικό μήνυμα!!
Αν είσαι δημόσιος ομιλητής , εισηγητής, δίνεις σεμινάρια, παρουσιάσεις κ.λ.π. ή απλώς θέλεις να βελτιώσεις τον τρόπο που μιλάς σε κοινό, άκουσε ένα από τα μεγαλύτερα μυστικά των ρητόρων.
Ακούστε το ηχητικό μήνυμα...
Γράφτηκε στις .
Αν είσαι δημόσιος ομιλητής , εισηγητής, δίνεις σεμινάρια, παρουσιάσεις κ.λ.π. ή απλώς θέλεις να βελτιώσεις τον τρόπο που μιλάς σε κοινό, άκουσε ένα από τα μεγαλύτερα μυστικά των ρητόρων.
Ακούστε το ηχητικό μήνυμα...
Written on
Αυτό που είναι αρχικά ένα μικρό, φαινομενικά ασήμαντο πλεονέκτημα στην πορεία γίνεται τεράστιο. Δες που έχεις ταλέντο, προβάδισμα, που ξεχωρίζεις και επένδυσε σε αυτό σου το δυνατό σημείο ακόμα περισσότερο.
Written on
Τι δ΄έρεξα; Τι μοί δέον ουκ ετελέσθη;» - Πυθαγόρας
« Μηδ’ ύπνον μαλακοίσιν επ’ όμμασι προσδέξασθαι» έλεγαν οι Πυθαγόρειοι, «πριν των ημερινών έργων τρίς έκαστον επελθείν»:
διόλου μην δεχτείς ο ύπνος να πέσει στ’ απαλά σκέπαστρα των ματιών σου, πρίν κάθε έργο της ημέρας ξεχωριστά ολόκληρες τρείς φορές αναλύσεις (και αναρωτηθείς) «πή παρέβην; Τι δ΄έρεξα; Τι μοί δέον ουκ ετελέσθη;» πού αθέτησες τα συμφωνημένα κατά την εκτέλεση του έργου; τι δεν έπραξες με την καρδιά σου όλη; Τι έπρεπε εσύ να ολοκληρώσεις, μα δεν το έκανες; «Αρξάμενος δ’από πρωτου, επέξιθι» Και ξεκινώντας από το πρώτο ερώτημα, εξέτασε τις πράξεις σου με κάθε λεπτομέρεια. «Ταύτα πόνει, ταύτα εμελέτα» Βάλε τα δυνατά σου και μάθε γιατί, πώς, πού σε οδήγησαν οι πράξεις σου .
Written on
Πόσες δυσκολίες αντιμετώπισες αυτή τη βδομάδα;
Πόσες φορές σηκώθηκες, αφού προηγουμένως ένοιωθες χαμένος και απογοητευμένος;
Οι δυσκολίες είναι μέρος της καθημερινότητας, ειδικά αν έχεις να κάνεις με πολύ κόσμο.
Κάθε φορά που συναντάς κάποιον, δεν ξέρεις αν θα συμφωνήσετε ή θα διαφωνήσετε, αν θα νοιώσετε όμορφα ή θα εκνευριστείτε.
Φέτος, είχα την ευκαιρία και την τιμή να εκπροσωπήσω τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ρητορικής. Κάτι που θα γινόταν για πρώτη φορά, μιας και η χώρα μας, μέχρι το περασμένο καλοκαίρι, δεν είχε τη δυνατότητα να διαγωνίζεται σε διεθνείς αγώνες των Τ.Μ.Ιnternationals.
Η μεγαλύτερή μου χαρά, ως SucceesMentor & Top Performance Trainer, είναι να βλέπω τους "μαθητές" μου , να βελτιώνονται και να φτάνουν ψηλότερα μέσα από την συνεργασία μας.
O Γιάννης Αραχωβίτης με τον κ. Dave Wondra, PCC, USA,Chairman ICF Global Board